DARMOWA DOSTAWA OD 299 ZŁ

MASZ PYTANIA? ZADZWOŃ PON-PT 10:00-15:00 +48 793 512 109

SKLEP@ALCHEMISTA.PL

Pyłek sosny a testosteron

W wielu kulturach pyłek sosny nazywany jesy „eliksirem młodości” czy „męskiej mocy”. W Chinach stosuje się go od trzech tysiącleci, jako związek zapewniający energię, witalność i długowieczność, zarówno mężczyznom, jak i kobietom.

Testosteron, znany jako główny męski hormon płciowy, pełni kluczową rolę w regulacji rozwoju i funkcji męskiego organizmu. Jednakże, jego poziomy mogą ulegać wahaniom z powodu różnych czynników, co może wpływać na zdrowie i samopoczucie mężczyzn. Jednym z naturalnych suplementów diety, którydziała na poziom testosteronu jest pyłek sosny, zawierający różnorodne składniki biologicznie aktywne.

I. Co to jest pyłek sosny?

Pyłek sosny, znany również jako pyłek męskich szyszek sosny, to mikroskopijne ziarna pochodzące z męskich struktur reprodukcyjnych drzew sosnowych (Pinus spp.). Pyłek ten jest wytwarzany przez rośliny sosny i rozprzestrzeniany przez wiatr. Ze względu na swoje właściwości i skład chemiczny, pyłek sosny jest wykorzystywany jako suplement diety.

Właściwości sosny były cenione w wielku kulturach od dawien dawna. Już ponad 3000 lat temu, w starożytnych Chinach, sosna odgrywała ważną rolę w obrzędach związanych z piciem herbaty. Chińczycy wierzyli, że drzewo to jest zamieszkane przez dobrego ducha, który napełniał ich siłą życiową.

W starożytnej Grecji sosnie oddawano cześć jako symbol płodności, przywołując przy tym postać bogini Demeter. W mitologii greckiej Demeter była boginią urodzaju i ziemi, co podkreślało znaczenie sosny w tych kulturach.

W tradycjach słowiańskich gałązki sosny, ozdobione zielonymi światełkami, często używano w uroczystościach witania wiosny, co symbolizowało nadchodzący okres odrodzenia i obfitości.

II. Skład pyłku sosny

Pyłek sosny jest bogatym źródłem wielu składników odżywczych, które obejmują:

  1. Białka: Białka stanowią istotny składnik pyłku sosny, dostarczając aminokwasów niezbędnych do różnych procesów metabolicznych (arginina, leucyna, lizyna, metionina, fenyloalanina, cysteina, tryptofan i tyrozyna).
  2. Witaminy: Pyłek sosny zawiera witaminy, takie jak witamina C, D3, witamina E, witaminy z grupy B oraz beta-karoten. Te witaminy pełnią kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia organizmu.
  3. Minerały: Pyłek sosny dostarcza minerały, w tym potas, wapń, magnez, cynk i miedź, które są istotne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.
  4. Kwasy tłuszczowe: Znalezione w pyłku sosny kwasy tłuszczowe, takie jak kwas oleinowy, stanowią ważny element diety.
  5. Polifenole: Pinostilbene, jedna z substancji zawartych w pyłku sosny, jest polifenolem o znacznym potencjale antyoksydacyjnym.
  6. Olejki eteryczne – alfa- i beta-pinen, borneol, octan bornylu, limonen, izoborneol, terpineol, karen, felandreny, kariofilen, a także kamfen.
  7. Jedno z najbogatszych naturalnych źródeł testosteronu oraz prekursorów tego hormonu – androstendionu i dehydroepiandrosteronu (DHEA).

III. Wpływ pyłku sosny na poziom testosteronu

Pyłek sosnowy jest naturalnym źródłem testosteronu oraz innych substancji, z których produkowane są androgeny i żeńskie hormony płciowe. W efekcie jest to środek silnie regulujący pracę układu endokrynnego obu płci.

Badania wpływu pyłku sosny na rozwój jąder i spermatogenezę dowiodły, że pyłek sosny ma działanie podobne do testosteronu i może wspierać rozwój jąder i spermatogenezę. Odkryto również, że pyłek sosny może poprawić dysfunkcję osi podwzgórze–przysadka–jądra u starzejących się mężczyzn . Po podaniu pyłku sosny stężenie hormonów: luteinizującego, folikulotropowego i uwalniającego gonadotropinę w surowicy znacznie się zmniejszyło, natomiast poziom insulinopodobnego czynnika wzrostu (IGF-1) oraz testosteronu znacznie wzrosły.

Pyłek sosny stymuluje libidoułatwia erekcję.

IV. Wpływ na hormony kobiece

Pyłek sosny może także wpływać na poziomy hormonów żeńskich, takich jak estrogen i progesteron. To jest szczególnie istotne w kontekście regulacji cyklu menstruacyjnego i zmniejszenia objawów związanych z menstruacją.

VI. Układ immunologiczny

Pyłek sosny zawiera przeciwutleniacze, które mogą wspierać układ immunologiczny poprzez neutralizację wolnych rodników i zmniejszenie stanów zapalnych. To może przyczynić się do ogólnego wzmocnienia odporności organizmu i redukcji ryzyka infekcji.

Zioło adaptogenne

Pyłek sosny uważa się za zioło adaptogenne, czyli takie, które może uzupełnić dokładnie to, czego potrzebuje ludzki organizm.

Pyłek sosny jest dostępny w suplemencie Psyche&Soma jako proszek i ma on certyfkowane, organiczne pochdzenie SPRAWDŹ

PSYCHE & SOMA adaptogeny, zioła, grzyby witalne

146,00 

2356 w magazynie

Razem taniej!

Dodaj z 5% rabatem!

Chlorek Magnezu

23,75 

Dodaj z 5% rabatem!

Kakao ceremonialne Akoma Ghana RAW – 250g

75,05 

Regularnie stosowany pyłek sosny działa odmładzająco, zapobiega przedwczesnemu starzeniu się organizmu, pobudza siły witalne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *