DARMOWA DOSTAWA OD 299 ZŁ

MASZ PYTANIA? ZADZWOŃ PON-PT 10:00-15:00 +48 793 512 109

SKLEP@ALCHEMISTA.PL

Życiodajny magnez, jak efektywnie uzupełniać go w organizmie

Magnez jest jednym z kluczowych minerałów, którego rola w naszym organizmie jest nieoceniona. Jego niedobór może się dla nas źle skończyć, gdyż zawiaduje on wieloma ważnymi procesami biologicznymi, dzięki którym możemy cieszyć się dobrym zdrowiem i samopoczuciem. Według badań przeprowadzonych przez National Institutes of Health (NIH), magnez jest aktywatorem ponad 300 enzymatycznych reakcji w organizmie.

Co robi magnez:

  • zmniejsza kurczliwość naczyń krwionośnych, co jest ważne w ograniczeniu ryzyka wystąpienia nadciśnienia tętniczego;
  • zapobiega arytmii serca, która przyczynia się do wystąpienia nieregularności w pracy tego narządu;
  • ogranicza ryzyko pojawienia się zakrzepów krwi,
  • zapobiega niedotlenieniu mięśnia sercowego, które może prowadzić do wystąpienia choroby niedokrwiennej serca;
  • poprawia koncentrację i wspomaga pamięć;
  • uczestniczy w produkcji serotoniny, która odpowiada za dobry nastrój;
  • redukuje zmęczenie psychiczne i fizyczne;
  • reguluje poziom melatoniny, która jest odpowiedzialna za prawidłowy sen.

Tak więc, magnez ma co robić w naszym organizmie, zdecydowanie!

Dodatkowo, bardzo sprawnie się też magnezu pozbywamy z organizmu; pijąc kawę, alkohol, stresując się i denerwując, przyjmując antybiotyki. Zatem nie jest pytaniem czy suplementować magnez, ale jak suplementować go skutecznie.

Otóż, jestem zwolennikiem suplementacji poprzez odpowiednią żywność oraz kąpiele magnezowe.

Produkty bogate w magnez

Zaczynając od diety, do produktów, które są bogatym źródłem magnezu, możemy zaliczyć m.in. wysokogatunkowe kakao (nie to odtłuszczone), gorzką czekoladę, przeróżne orzechy, banany, owoce morza, awokado i sery. Przyswajalność magnezu z diety wynosi między 30% a 50%.

Kąpiele magnezowe

Druga, przynosząca efekty metoda uzupełniania magnezu w organizmie to kąpiele magnezowe z użyciem chlorku magnezu lub siarczanu magnezu. Tutaj pojawia się temat jego wchłanialności przez skórę. Skóra jest dobrym zabezpieczeniem przed dostaniem się do organizmu substancji z zewnątrz. Musi być. Jednak szereg przeprowadzonych badań pokazuje, że kąpiele magnezowe to skuteczna metoda uzupełniania tego minerału.

Droga, którą magnez w postaci jonowej dostaje się przez skórę do wnętrz ciała są gruczoły wydzielnicze i mieszki włosowe. Mimo tego, że stanowią one łącznie około 1% całej powierzchni skóry, to badania wykazały, że istotnie wpływają na przenikalność magnezu.

Oto przykłady eksperymentów i badań nt wchłanialności magnezu przez skórę:

Na Uniwersytecie w Brimingham 19 osobom robiono 12 minutowe kąpiele magnezowe przez 7 dni. U 16 z nich stężenie magnezu wzrosło już po pierwszej kąpieli, a u 17 stężenie rosło z każdą kolejna kąpielą.

Następnie, zespół Australijczyków pod kierownictwem N. Chandrasekarana ze School of Chemistry and Molecular Biosciences, Australian Infectious Diseases Research Centre, The University of Queensland, postanowił sprawdzić, czy chlorek magnezu rozpuszczony w wodzie jest w stanie przeniknąć przez barierę, jaką stanowi ludzka skóra. Dowiedli oni, iż jony magnezu są zdolne do przechodzenia przez warstwę rogową naskórka, a proces ten jest dodatkowo ułatwiony przez mieszki włosowe.

W innym badaniu z pojedynczą, ślepą próbą zespół z Niemiec pod przewodnictwem U.Grobera z Akademie für Mikronährstoffmedizin, Essen, przeprowadził badania na grupie ochotników, którym przez 14 dni aplikowano na skórę krem z zawartością magnezu 56 mg/dzień, a grupie kontrolnej placebo. Na zakończenie zbadano poziom magnezu w surowicy i moczu. Okazało się, iż mimo tak niskiej zawartości magnezu stwierdzono wzrost stężenia magnezu zarówno w surowicy (o 8,54%) jak i w moczu (o 9,1%).

Z kolei w badaniu opublikowanym na łamach The Nutrition Practitioner w 2010 roku Watkins, K & Josling, PD sprawdzili, czy transdermalna aplikacja 31% roztworu chlorku magnezu wpłynie na jego poziom w surowicy. Po 12 tygodniach kuracji u 89% badanych odnotowano wzrost poziomu magnezu średnio o 59,7%.

Wszystko wskazuje więc na to, że jednym z korzystnych sposobów dostarczania do naszego organizmu odpowiedniej dawki magnezu, oprócz zbilansowanej diety, na którą nie zawsze możemy znaleźć czas i zasoby, mogą być kąpiele solne lub moczenie stóp w chlorku magnezu.

W sklepie Alchemisty znajdziecie chlorek magnezu, który wyjątkowo przyjemnie spełni Wam to zadanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *