Pewnie już niejednokrotnie słyszeliście o nootropach. Są na tyle ciekawe, że artykuły na ich temat roznoszą się po całym świecie w niesamowitym tempie. Czas poznać czym one tak naprawdę są.
Nootropy to substancje, które poprawiają funkcje poznawcze: pamięć, koncentrację, myślenie i skupienie.
Jak te substancje mogą wpływać na nasz mózg? Już wyjaśniamy.
Za naszą zdolność do zapamiętywania i kojarzenia odpowiedzialna jest przede wszystkim ilość i jakość połączeń między komórkami nerwowymi. Zależy ona od ilości połączeń i liczby receptorów znajdujących się w komórkach (synapsy, dendryty). Ich mechanizm działania skupiony jest na małych naczyniach krwionośnych mózgu – przyśpieszają krążenie krwi, dostarczając większej ilości substancji odżywczych i tlenu do mózgu, regulują przepływ i siłę impulsów oraz przemiany elektrochemiczne.
Liczne badania wykazują, że naturalne nootropy zmniejszają stany zapalne mózgu, a co za tym idzie spowalniają proces starzenia się mózgu. Jednak nie warto ich nadużywać. Jeżeli stosuje się zbyt dużo, to poziom neuroprzekaźników znacznie wzrasta powodując pogorszenie funkcji poznawczych mózgu.
Nootropy są substancjami niesamowitej mocy, ale należy wiedzieć jak je poprawnie stosować.
Wymieńmy kilka kluczowych substancji i suplementów o działaniu nootropowym:
- Gaba jest neurotransmiterem hamującym występującym naturalnie w ośrodkowym układzie nerwowym. W momencie, gdy mózg jest pobudzony pojawia się uczucie niepokoju, bezsenności. Konieczne jest równoważenie impulsów pobudzających hamującymi, za co właśnie odpowiada Gaba. Pracę tego neurotransmitera zaburzane są przede wszystkim przez kawę, stres i alkohol. To dlatego po wypiciu zbyt dużej liczby filiżanek lub kieliszków czujemy się później luba rano niespokojni i podenerwowani. Wychwyt zwrotny Gaba blokowany jest przez wiele leków antydepresyjnych i uspokajających, np.: sławny Xanax; jednak jest to sztuczna stymulacja i po odstawieniu leków możemy czuć jeszcze większy dyskomfort.
- Kwas glutaminowy występuje w organizmie w formie anionu zwanym glutaminianem, który jest podstawową budowania się białka. Jest także jednym z najważniejszych neuroprzekaźników, dzięki któremu tworzy się ślad pamięciowy w mózgu. Z tego powodu jego obecność jest niezbędna w procesie uczenia się i zapamiętywania wydarzeń. Gaba i kwas glutaminowy są defacto antagonistami i znoszą swoje działanie. W skrócie: gaba uspokaja a kwas glutaminowy pobudza. Dlatego tak ważna jest odpowiednia homeostaza miedzy nimi.
- L tryptofan – to prekursor serotoniny, nazywanej hormonem szczęścia. Jest on przekształcany w organizmie przez odpowiednie enzymy w 5-hydroksytryptofan, a ten z kolei w serotoninę. Badania potwierdzają, że suplementacja L-tryptofanem jest pomocna w przypadku określonych objawów schizofrenii, agresji i nerwic.
- Soplówka jeżowata działa neuroprotekcyjnie – zapobiega nadmiernej aktywacji neuronów oraz glutaminian. Na zwierzęcym modelu choroby Alzheimera zauważono poprawę aktywności ruchowej oraz wzrost aktywności układu cholinergicznego – podnosiły się stężenia acetylocholiny i acetylotransferazy cholinowej, zarówno w surowicy, jak i w podwzgórzu. Liczne badania potwierdzają jej działania poprawiające zdolności poznawcze i koncentrację.
- Aszwaganda wpływa na aktywność receptorów GABA(A), które wyciszają układ nerwowy, co objawia się odprężeniem, zmniejszeniem stresu i pojawieniem się poczucia senności. Ponadto hamuje neuronalną syntezę tlenku azotu, dzięki czemu zmniejsza ilość toksycznego w nadmiarze tlenku azotu.
- Gotukola jest doskonałym źródłem flawonoidów, które działają jako przeciwutleniacze i zwalczają wolne rodniki. Inną korzyścią, z której gotukola jest znana jest aktywacja uwalniania BDNF, które odpowiada za tworzenie nowych komórek mózgowych. W wyniku czego poprawia komunikację między nimi, a co za tym idzie – ogólną plastyczność mózgu.
- Bacopa monieri jest w stanie modulować ekspresję genu kodującego białko, które chroni komórki przed stresem, zmniejszając jego poziom we wszystkich częściach mózgu. Polepsza także procesy zapamiętywania, a poprzez to uczenia się. Dzięki tym zdolnościom może być stosowana jako panaceum na problemu związane w centralnym układem nerwowym i jego prawidłowym funkcjonowaniem.
- Maca stymuluje pracę mitochondriów, a tym samym przeciwdziała upośledzeniu zdolności poznawczych. Dysfunkcja tych struktur skutkuje zaburzeniem homeostazy komórek nerwowych i komunikacji międzyneuronalnej, w efekcie czego dochodzi do rozwoju chorób neurodegeneracyjnych, takich jak np. choroba Alzheimera czy Parkinsona.
- Cholina – jest prekursorem acetylcholiny, kluczowego neuroprzekaźnika zaangażowanego w funkcje wykonawcze, takie jak mowa, pamięć, koncentracja i skurcze mięśni. Jej stosowanie znacząco poprawia funkcjonowanie nerwów. Chodzi tu głównie o usprawnianie sygnalizacji międzyneuronalnej. Co więcej, cholina uczestniczy w tworzeniu błon komórek nerwowych, dlatego odgrywa kluczową rolę w rozwoju mózgu.
Tymczasem każdy chwali swoje; a my chwalimy swój nootrop, czyli Psyche&Soma. Ma unikatową formułę, której nie spotkacie w innych suplementach. To przez jej składniki i odpowiednie ich proporcje tak dobrze działa. Bo smakuje dyskusyjnie, ale wg nas ma działać, a nie smakować – jak chcecie posmakować tu kupcie lody słony karmel.